Proč šampon na vši nezabírá

Jak se zbavit vší

Štve mě, že po internetu i mezi rodiči o vších koluje spousta mýtů a nesmyslů. Za dva roky provozu e-shopu znám všivé příběhy desítek, možná stovek rodin a jsem v kontaktu s katedrou parazitologie. S bojem proti vším mám jako máma tří dětí i dost osobních zkušeností :) Jukněte, pokud vám něco o vších a jejich likvidaci není jasné. Případně se mě neváhejte zeptat.

S Kouzelným všiváčkem
je odvšivení snadné a rychlé. Stačí na mokré vlasy použít jakýkoli běžný kondicionér (v nouzi i olej), rozčesat obyčejným hřebenem a pak důkladně po pramenech vyčesávat Kouzelným všiváčkem. Za jedno vyčesání jsou vši a hnidy pryč. Ani vás za týden nečeká opáčko. Když se zbavíte i hnid hned napoprvé, nové vši už se nevylíhnou. S tímhle všiváčkem zvládnete akutní odvšivení, ale také prevenci i diagnostiku (stačí pročísnout vlasy jen tak nasucho a hned poznáte, když máte vši). A nebude vás to všechno stát tisíce korun ročně… Účinný a bezpečný (bez chemie) způsob odvšivení dětí v jakémkoli věku včetně alergiků, ale i v těhotenství. Po vyčesání Kouzelným všiváčkem se děti vrací do třídy nejen bez vší, ale i bez hnid a pedikulózu (zavšivení) nešíří dál.

Bez Kouzelného všiváčku
Jestli všiváček ještě nemáte, objednejte si ho.  Než vám ho pošťačka doručí, vyhubte vši a pak už jen vyčešete hnidy.

Jaký šampon na vši je nejlepší?
Na likvidaci vší můžete použít jakýkoli šampon z lékárny (Paranit, Capissan, Liquido, Hendrin, Barny's Effective...). V žádném z nich však není jediná účinná chemická látka (insekticid), to je již několik let zakázané. Všechny humánní šampony na vši jsou „jen“ lepší oleje, přičemž jako nejúčinnější se jeví ty silikonové. Stejnou službu (zadušení živých vší) a levněji vám obvykle udělá i zábal z panáku oleje, octa a lihu alá babské rady, jak zlikvidovat vši.

Když chcete použít chemii, zajděte do zverimexu. Tutovka to ale také není. Záleží, na jakou "šarži" vší narazíte. Jsou to paraziti odolní, takže se může stát, že i po koňské dávce Orthosanu, Difusilu, nebo Arpalitu, bude ve vlasech vašeho dítěte zvesela pochodovat živá veš.

Tea tree ani krátké vlasy jako prevence nefungují
Mimochodem vši už si zvykly i na tee trea olej, takže na něj nespoléhejte. Ani krátké vlasy automaticky neznamenají ochranu proti vším, ty potvory se udrží i na 7 milimetrech.

Zapomeňte na petrolej, barvení a žehlení dětských vlasů. Můžete udělat víc škody než užitku.

Veš hlavová neboli dětská naštěstí nepřenáší žádné nemoci, jen dovede pěkně znepříjemnit život. Samice vši žije dva týdny a za tu dobu naklade na vlasy 50 až 60 hnid. Ty se líhnou za týden (začnou sát) a za další týden dospívají (samice začnou klást). Chytit vši není žádná ostuda a s hygienou to vůbec nesouvisí.

Problém není zbavit se vší, ale hnid
Obecně platí, že problém není zbavit se vší, ale zlikvidovat hnidy. Když zůstanete jen u šamponu na vši a obyčejného všiváčku, vší se nejspíš zbavíte, ale ve vlasech zůstanou hnidy a kůru musíte za týden (možná i dva, tři) zopakovat. Na hnidy žádný šampon nezabere, nevyčeše je ani běžný všiváček. Můžete je zkusit stahovat nehty, ale je to práce na hodiny a stačí jedna zapomenutá a jedete nanovo.

Uklízet a desinfikovat celou domácnost kvůli vším nemusíte
Opravdu. Mám to ověřené přímo od docenta z katedry parazitologie. Vši nejčastěji přelézají rovnou z hlavy na hlavu (přímým tělesným kontaktem, obratem půjčeným hřebenem, čepicí…) Jinde než ve vlasech nepřežijí víc než 24 hodin, ale už po pár hodinách jsou kvůli podchlazení a dehydrataci neškodné (nelezou, nesají a zpátky na hlavu nevlezou). Riziko, že chytnete veš třeba ze sedačky, nebo polštáře je prakticky nulové. Věci, kde se mohou živé vši vyskytovat, stačí jen na 24 hodin odstavit. Nevyvařovat, nedesinfikovat, nešílet… 
Zdroj BEZvsi.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.